ACE-İNHİBİTÖRLERİ VE ANGİOTENSİN RESEPTÖR BLOKERLERİ

ACE-İNHİBİTÖRLERİ VE ANGİOTENSİN RESEPTÖR BLOKERLERİ

Kategori:  HİPERTANSİYON TEDAVİSİ

Renin-Angiotensin Sistemine etki gösteren ilaçlar:

Bu grup, iki alt sınıf içermektedir;
• Angitensin Dönüştürücü Enzim (ACE) İnhibitörleri
• Angiotensin Reseptör Blokerleri (ARB)

Angiotensin Dönüştürücü Enzmim İnhibitörleri:

Etki Mekanizmaları:
ACE inhibitörleri, angiotensin I isimli polipeptidi, Angiotensin II polipeptidine dönüştüren enzimi spesifik olarak inhibe ederler. Angiotensin II’nin arteriyel dokulara etkinliğinin azaltılması vazodilatasyon ve kan basıncında düşme ile sonuçlanır. ADE inhibisyonu, angiotensin dönüştürücü enziminin kinin sisteminde de etkili olması nedeniyle, vazodilatör etkiye sahip olan bradikinin artışına da neden olmaktadır.

Etkinlik Verileri:
ACE inhibitörlerinin antihipertansif etkinlikleri yaygın olarak gösterilmiştir. Bununla birlikte, ACE inhibitörlerinin plaseboyla karşılaştırıldığında kardiyovasküler koruyucu etkileri de mevcuttur. ACE inhibitörleri rölatif olarak koroner olay riskini %17-21, inme riskini ise %22 oranında azaltmaktadır. Diğer tedavi alternatfileriyle karşılaştırıldığında, ACE inhibitörlerinin koroner olayları ve inmeyi önleyici etkileri daha az veya daha üstün değildir.

İstenmeyen Etkiler:
Özellikle diüretik tedavisi alan hastalarda ilk doz hipotansiyonu, inatçı kuru öksürük, deri döküntüleri, baş ağrısı, erken dönemde ortaya çıkan angionörotik ödem ve hiperkalemi en sık görülen istenmeyen etkilerdir.

ACE-İNHİBİTÖRLERİ VE ANGİOTENSİN RESEPTÖR BLOKERLERİ

Yazar: Prof. Dr. Francesco Fici

0
Yorum
Yorum Ekleyebilmek için Üye Girişi yapmanız veya Üye Olmanız Gerekmektedir