Kalp Projesi - Kadın Kalbine Hanımeli

Kalp Projesi - Kadın Kalbine Hanımeli

Kategori:  Basın Haberleri

Kalp Projesi - Kadın Kalbine Hanımeli

Her 30 kadından 1 i meme kanserinden ölürken buna karşın her 3 kadından 1 i kalp hastalıklarından hayatını kaybetmekte.

Hipertansiyon ve hipertansiyon sonucu gelişen kalp ve damar hastalıkları kadınların sağlığını tehdit ediyor.

Kalp ve damar hastalıklarının kadınlarda, erkeklere oranla daha yaygın görülmesi; bir grup kadın hekimi harekete geçirdi. Kadın Kalbine Hanımeli Platformu kuran hekimler, kadınlarda hipertansiyonun kontrol altına alınması ve hipertansiyona bağlı kalp ve damar hastalıklarının önlenmesi için çalışmaya başladı.

HİPERTANSİYON TANIMI:

Hipertansiyon, sadece kan basıncı yüksekliği değil, kan basıncı yüksekliğinin de içinde olduğu ve kardiyovasküler riskin artışı ile seyreden hemodinamik ve metabolik süreçler topluluğunun oluşturduğu bir hastalıktır. Hipertansiyonda dislipidemi, prediyabet ve diyabet, obezite sıklıkla birlikte bulunur. Kan basıncı yüksekliği, hipertansiyonun sadece bir bulgusudur. Üstelik erken bulgusu da değildir.

Kadın sağlığını hipertansiyonla birlikte tehdit eden kalp ve damar hastalıklarına karşı, konusunda uzman bir grup kadın hekim harekete geçti. Kadınların daha fazla özeni hak ettiği düşüncesiyle yola çıkan ve aralarında Prof. Dr. Meral Kayıkçıoğlu, Prof. Dr. Nesligül Yıldırım, Prof. Dr. Rümeyza Kazancıoğlu, Prof. Dr. Elif Arı Bakır, Doç. Dr. Zeynep Tartan ın da bulunduğu hekimler Kadın Kalbine Hanımeli Platformunu kurdu. Platform üyeleri; düzenlediği basın toplantısıyla kadınların hipertansiyon ve hipertansiyona bağlı kalp ve damar hastalıkları konusunda bilinçlendirilmesi; teşhis ve tedavide kadınlarla ilgili yöntem ve pratiklerin geliştirilmesi için çalışma başlattıklarını duyurdu.

Ayrıntılar için tıklayınız. http://kalpprojesi.com/haberler-170-kadin-kalbine-hanimeli.html

 

Yazar: Doç. Dr. Mutlu Vural

0
Yorum
Yorum Ekleyebilmek için Üye Girişi yapmanız veya Üye Olmanız Gerekmektedir